Fra Bernt Nordbys kladdebøker (1)
- Kategori: Partier
- Skrevet av Helge Jansson
Jeg var innom Bernt for et par dager siden. Etter en hyggelig prat vist han meg en bunke kladdebøker som var breddfulle av utklipp fra hans tid som sjakkspaltist i Fredriksstad Blad. Jeg har hatt gleden av å bla i en av disse. Det første utklippet er datert 11.11.78 og det siste fra 1.9.79, til sammen 244 artikler! Etter hva jeg kan se publiserte Bernt en spalte daglig - et stort og allsidig arbeid, skrevet med humor og vidd, med temaer hentet fra den lokale sjakklubben og fra den internasjonal sjakkscene, men også fra sjakkhistorien. Innsatsen vitner om en engasjert og kunnskapsrik skribent.
Bernt har gitt meg anledning til å presentere noen smakebiter.
Denne problemoppgaven ble presentert i sjakkspalten 28.05.79 og forfatteren av oppgaven er ingen annen enn Vemund Blomkvist som i dag spiller i klubben.
Bernt skriver:
Hvit trekker og setter matt i 2 trekk.
Jeg våger ikke å påstå at 11-årige Vemund Blomkvist er verdens yngste problemkomponist, men så svært mange som slår ham i så henseende er det avgjort ikke. Oppgaven over er den andre av hans arbeider som presenteres her i spalten, og forhåpentligvis kommer det snart flere.
Bernt Nordby






